Järnvägsunderhåll/Rangering

Vi genomförde en demo på några platser i Sverige i slutet av oktober. Vi var bland annat vid Säffle Bruk och drog ett antal vagnar med Gudrunvirke. På filmen så kommer Unimogen med cirka 750 ton hängande efter sig i bra fart. Tack vare att man via Unimogen använder vagnarnas bromsar så får man en säker transport.

Klicka på länken nedan för att se filmen.

En väl beprövad konstruktion. Unimog utrustad med rälshjul för körning på väg och räls. Flyttning av järnvägsvagnar upp till 1000 ton tillsammans. Unimog används till serviceunderhåll på räls. Med lastväxlarskåp erbjuds en mobil svetsverkstad med en komfortabel arbetsmiljö.

 2-vägsfordon med kran för transformatorjobb

 2-vägsfordon med lastväxlare
Unimog U1650L utrustad som tvåvägsfordon med utrustning för spårsvetsningoch reparationer av räls. Unimog U1650L utrustad som tvåvägsfordon med utrustning för spårsvetsningoch reparationer av räls.
 2-vägsfordon  Rangering i snabbt tempo
Unimog U2150L 3-axlat tvåvägsfordon för räddningsinsatser i tunnlar. Rangering av spårvagnar
   
 Göteborgs spårvägar  Rangering i Karlshamn
 Göteborgs spårvägar har en Unimog UGN 400 för att rensa spåren för spårvagnarna.  Rangering av godsvagnar
 2-vägssystem  2-vägsutrustning
Unimog kan utrustas med ett unikt koncept för tvåvägsgående fordon.

© Swedmog AB | Box 506, 383 25 Mönsterås | Tfn: 0499-490 50